Omron A-20GV22-B General Purpose Basic Switch, High Capacity, Short Hinge Roller Lever, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 20A at 250VAC Rated Current
★★★★★ 4.6 140 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by staging.rxdx.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
1.57N; MICROSWITCH TYPE:SNAP ACTION; MICROSWITCH ACTUATOR:SHORT HINGE ROLLER LEVER; CONTACT CONFIGURATION:SPDT; SWITCH TERMINALS:SCREW; CONTACT CURRENT MAX:20A; CONTACT VOLTAGE DC NOM:14V ROHS COMPLIANT: YES, 20A, 250V, MICROSWITCH, SPDT; Part Number: A-20GV22-B; Category: Sensors & Switches; Subcategory: Limit Switch
  • High capacity switch capable of handling 20A loads with large inrush currents
  • same shape as omron Z basic switches except in pin plunger position, yet endures inrush currents as large as 75A
Model A-20GV22-B
Terminal Pin,screw,screw Terminal
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Part Number A-20GV22-B
Switch Type SPDT
Contact Type Normally Closed, Normally Open
Manufacturer Omron
Actuator Type hinge,pin plunger
Material Type Copper
Mounting Type Snap In Mount
Connector Type Screw
Current Rating 20 Amps
Operation Mode ON-OFF
Number of Items 1
Operating Voltage 250 Volts
Specification Met rohs compliant
Number of Positions 2
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating ip00
Global Trade Identification Number 04536853018948
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
140 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (118)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)